startala-je-nova-sezona-premijer-zenske-kosarkaske-lige

Startala je nova sezona Premijer ženske košarkaške lige

Ovog vikenda započela je nova sezona Premijer ženske košarkaške lige Hrvatske, a u subotnjem dijelu programa odigrano je pet od šest susreta prvog kola – tri pobjede pripale su gostima, dok su u dva susreta slavili domaćini.

ŽKK Plamen Požega – KK Studio Zagreb 72: 55 (18:24, 16:10, 17:10, 21:11)

Iako u ponešto izmijenjenom sastavu u odnosu na prošlu sezonu, uz odlaske nekih od glavnih vedeta koje su Plamene prošle sezone odvele do povijesnog uspjeha i osvajanja Kupa Ružice Meglaj Rimac, te još ponešto unutarnjih problema s ozljedama u trenutnom kadru, košarkašice Plamen Požege ipak su opravdale status favoritkinja i na domaćem terenu uvjerljivo i zasluženo slavile protiv ekipe KK Studio Zagreb. Nakon nešto lošijeg otvaranja i gubitka prve četvrtine, košarkašice Plamen Požege zaigrale su bolje u nastavku susreta i već do odlaska na odmor u potpunosti poništile zaostatak s početka susreta. Zagrepčanke su se držale u priključku dugo vremena, no u završnici treće i početkom četvrte četvrtine domaće košarkašice uspijevaju napraviti seriju 21:5. odvojiti se na +17 (63:46) i tako prelomiti dvoboj na svoju stranu. U domaćim redovima najefikasnija bila je Marija Kešeljević s 20 poena, a pratile su je s double-double učincima Lea Miletić koja je ubacila 17 uz 11 skokova, Jelena Zorić 12 uz 11 skokova, a dvocifrena je bila i Lara Benić koja je susret završila s 11 postignutih poena. Kod gošći najistaknutije bile su Hana Arnautović s 15 i Khrystyna Kulesha s 10 postignutih poena.

KK Trešnjevka 2009 – ŽKK Brod na Savi 69:65 (23:19, 18:14, 19:17, 9:15)

Košarkašice Trešnjevke puno teže od očekivanog došle su do startne pobjede u novoj sezoni Premijer lige, sjajan otpor favoriziranom domaćinu pružile su košarkašice Broda na Savi koje su poklekle tek u samoj završnici dvoboja. Iako je Trešnjevka većinom dvoboja imala prednost, na ulasku u posljednju dionicu i +10, gošće se nisu predavale i hrabrom igrom, na krilima Rimarčuk i Deen u završnici dvoboja uhvatile su potpuni priključak. U posljednje četiri minute ušle s minimalnim zaostatkom (63:62), no ipak u samoj završnici mirnije su bile igračice Trešnjevke. Poenima Lene Bilić i Kiare Smith domaće su se odvojile na 67:62, tricom je s druge strane odgovorila Allyah Ahmad-Deen i tako nakratko vratila nadu Brođankama, no konačni rezultat dvoboja na koncu je postavila Nina Novak s linije slobodnih bacanja. Trešnjevku su do pobjede predvodile Dorja Iva Žaja s 14 i Lena Bilić s 13 postignutih poena i 12 skokova, dok je na drugoj strani kod Brođanki Klara Rimarčuk ubacila 22, Allyah Ahmad-Deen 21 a Milica Sirovina 12.

ŽKK Medveščak – ŽKK Zadar Plus 71:79 (22:17, 13:22, 16:16, 20:24)

Medveščak je na Pešćenici u neizvjesnoj završnici dvoboja poražen od Zadar Plusa. Domaći tim je s +5 (66:61) ušao u posljednjih šest minuta dvoboja uz dodatnu olakotnu okolnost da je gošćama početkom završne četvrtine zbog osobnih pogrešaka isključena Katarina Trehub koja je do tada bila uvjerljivo prvo ime susreta, no sve to Medveščak nije uspio kapitalizirati. Zadranke su i bez svoje najbolje igračice na terenu odgovorile serijom 11:0 i okrenule dvoboj na svoju stranu, a presudan faktor na strani gošći u završnici dvoboja bile su Amerikanka Asiah Dingle i Davorka Balić koje su svojim tricama i presudile pobjednika. Katarina Trehub obilježila je ovaj susret odigravši nevjerojatnu utakmicu. S 22 poena i 21 skokom vukla je svoj tim prema prilici za pobjedu u periodu kojeg je provela na terenu, pored nje u gostujućim redovima prednjačile su Amerikanke Asiah Dingle sa 17, Ashley Austin sa 16 postignutih poena, dok je Davorka Balić susret završila sa 7 koševa, ali uz postignutu tricu koja je prelomila susret na stranu gostujućeg tima.

ŽKK Zadar – KK FSV 77:82 (14:24, 26:19, 21:22, 16:17)

Košarkašice riječkog FSV-a sezonu su otvorile gostujućom pobjedom protiv povratnika u elitno društvo ekipe Zadra. Već nakon prve četvrtine Riječanke su ostvarile značajnu prednost od +10 (24:14), a kada su se u uvodnim minutama drugog perioda odvojile i na maksimalnih +16 činilo se da će to biti jedan prilično jednosmjeran dvoboj, no ipak nije bilo tako. Zadranke su podigle razinu igre i najprije do odlaska na odmor smanjile zaostatak na samo -3 (40-43), a potom na ulasku u posljednju minutu treće četvrtine stigle i do potpunog poravnanja (61:61). FSV izlazak iz crne rupe pronalazi preko Brajac i Mašić koje su svojim poenima donijele gošćama +4 na ulasku u posljednju dionicu (65:61). Do kraja susreta Zadar je pokušavao doći do preokreta, no nijednog trenutka nije uspijevao ponovno uhvatiti priključak. Riječanke su mirno privele posao kraju i upisale pobjedu od +5. Fsv su pobjede predvodile Ivona Krakić s double-double učinkom od 22 poena i 11 skokova, 22 ubacila je i Mia Mašić, 17 Lina Strilić uz četiri skoka i sedam asistencija. U zadarskim redovima najefikasnije su bile Josipa Zovko s 21 košem, Emilija Podrug s 18 koševa 16 skokova i šest asistencija te Tea Turić s 15 postignutih poena.

ŽKK Pula – KAŽL 72:81 (18:16, 20:8, 16:27, 18:30)

Košarkašice Pule bile su nadomak velikog iznenađenja i slavlja nad splitskim KAŽL-om u prvom kolu nove sezone, no na koncu nisu uspjele izdržati do kraja. Tim Ivana Đukića kroz prvo poluvrijeme pružio je fantastičnu igru i na predah otišao s prednošću od čak 14 poena (38:24), ali u nastavku susreta Kažl se kroz treću četvrtinu uspio stabilizirati i gotovo u potpunosti uhvatiti priključak, smanjivši zaostatak na samo -3 (51:54). Unatoč prilično istopljenom vodstvu Puljanke nisu gubile motiv, nastavile su se boriti i susret zadržale u egalu sve do samog kraja. Na nešto manje od četiri minute prije kraja domaćin je imao +1 (68:67), ali posljednje minute dvoboja pripadaju gošćama koje u samoj završnici ipak uspijevaju slomiti otpor upornih Puljanki i serijom od 14:4 stići do zaslužene pobjede. Karolina Škare s double – double učinkom od 21 poena i 16 skokova bila je najbolja pojedinka u domaćim redovima, Lana Pačkovski ubacila je 17, Ivana Ujević 11, a Jelena Kapisoda 10 poena. S druge strane u sastavu splitskog Kažla prednjačila je Angelika Buckner s 22 poena, Nina Bilić ubacila je 19, a Iva Bošnjak i Vonsha Mohoganie Williams po 15 poena.

Kolo će se zaključiti današnjim susretom između aktualnog prvaka dubrovačke Raguse i Šibenika, koji se igra od 17.30 sati u SD Gospino polje.