kosarkasice-srbije-deklasirale-kinu-i-izborile-plasman-u-cetvrtfinale-olimpijskih-igara

Košarkašice Srbije deklasirale Kinu i izborile plasman u četvrtfinale Olimpijskih igara

U drugom kolu skupine A Olimpijskih igara u Parizu, košarkašice Srbije deklasirale su viceprvakinje svijeta, reprezentaciju Kine 81:59 (23:17, 22:22, 17:11, 17:9), i tako osigurale plasman dalje.

Početak dvoboja donio je dosta nervoze i rastrgane igre te malo poena s obje strane, no prve su se primirile i konce igre povezale Srpkinje – koje su sredinom prve četvrtine stekle prvu osjetniju prednost od +5 (16-11). Na prvi nalet Srbije Kineskinje su uspjele odgovoriti i kratkotrajno se primaknuti na -2, da bi četvrtinu svojim poenima zaključile Stanković i Katanić te tako Srbiji donijele +6 nakon prvih deset minuta utakmice (23-17).

Početkom druge četvrtine došlo je do blagog pada u igri Srbije što su Kineskinje iskoristile da u potpunosti uhvate priključak i nekoliko puta tijekom druge četvrtine preuzmu i vodstvo. Najviše +3 (30-27) u 16. minuti utakmice, ali u tom ritmu nisu uspjele dugo izdržati. Baš kao i u prvoj četvrtini i završnica druge ponovno je u potpunosti pripala Srbiji, koja je podigla ritam igre i serijom 18-9 zatvorila prvo poluvrijeme, te na predah otišla s prednošću (45-39).

Nakon sjajnog kraja prvog poluvremena Srpkinje su u istom ritmu nastavile i početkom nastavka. Četiri vezana poena kapetanice Tine Jovanović – Krajišnik na startu drugog poluvremena donijelo je Srbiji prvu dvocifrenu prednost (49-39), i od tog trenutka pa sve do kraja utakmice Kineskinje više nisu uspjele ozbiljnije zaprijetiti vodstvu Srbije koje je iz minute u minutu samo nastavilo rasti, sve do konačnih +22.

Najefikasnija u pobjedničkim redovima bila je Yvonne Anderson s 15 postignutih poena, 13 je ubacila Maša Janković, 12 uz 11 skokova dodala je Tina JovanovićKrajišnik, dok je Jovana Nogić postigla 11 poena. Kod Kineskinja istakle su se Xu Han i Siyu Wang s po 11 poena, te Li Meng s 10.

U prvoj utakmici 2. kola u grupi A Španjolska je savladala Portoriko sa 63:62.
Srbija i Španjolska imaju po dvije pobjede, dok Kina i Portoriko imaju po dva poraza. Upravo će Srbija i Španjolska u subotu 3. kolovoza od 13.30 sati odlučiti o prvom mjestu u grupi.