crnogorke-deklasirale-novi-zeland-na-startu-pretkvalifikacijskog-turnira-za-mundobasket

Crnogorke deklasirale Novi Zeland na startu pretkvalifikacijskog turnira za Mundobasket

U prvoj utakmici pretkvalifikacijskog turnira za Mundobasket koji se od 19-25. kolovoza igra u Meksiku, košarkašice Crne Gore svladale su Novi Zeland 88-64 i tako opravdale status favorita kojeg su imale u ovom dvoboju. Crnogorke su bolje otvorile susret i povele s 5:0 i 7:2, no Novozelanđanke su vrlo brzo uspjele pronaći svoj ritam igre i stići do izjednačenja. Ipak taj njihov nalet bio je kratkog vijeka jer su Crnogorke poenima Kovačević i Bigović ponovno se odvojile na osjetnu razliku +6 (14:8) u 6. minuti utakmice – da bi se prva četvrtina okončala rezultatom 16:12.

Nakon vrlo dobre prve četvrtine, početak druge donio je probleme Crnogorkama. Promjenom obrane Novi Zeland uspio je poremetiti napadački ritam reprezentacije Crne Gore i uz seriju 9:0 prijeći u vodstvo 21:16. nakon nešto više od dvije minute igre u drugoj četvrtini. Nakon toga Crnogorke se ipak bude i najprije poenima Bojane Kovačević i Dragane Živković stižu do poravnanja (23:23), a potom i novom serijom 12:3, dolaze do +9 (35:26) u 18. minuti utakmice. Do konca prvog poluvremena Novi Zeland uspio se donekle konsolidirati, pa se na predah otišlo s +5 za Crnu Goru 37:32.

Ključnom za rasplet utakmice pokazala se treća četvrtina utakmice koju su izabranice Jelene Škerović odigrale gotovo savršeno na oba kraja terena – postigavši čak 29 poena u napadu, dok su s druge strane primile 15, i tako u posljednjih deset minuta utakmice ušle s ogromnih +19 (66:47).
Iako je već nakon 30 minuta košarke pitanje pobjednika bilo praktički riješeno, Crnogorke se nisu opuštale, nego su posao maksimalno ozbiljno privele kraju, te u posljednjoj dionici još ponešto podigle razliku na konačnih i super uvjerljivih +24.

Bojana Kovačević bila je prvo ime u pobjedničkim redovima s 18 poena, a uz to je imala sedam skokova i četiri asistencije, Maja Bigović ubacila je 16 uz šest skokova i tri asistencije, Dragana Živković 11 uz šest asistencija i pet skokova, Milica Jovanović ubacila je 10, Anastasija Drobnjak i Sofija Živaljević po 9, Jovana Pašić 7, Marija Leković 6 poena, uz pet asistencija i tri skoka, Ksenija Šćepanović 2 poena, uz šest skokova. Kod Novozelanđanki Ritorya Tamilo i Penina Davidson bile su najefikasnije s po 11 postignutih poena.

Susret drugog kola skupine B Crnogorke igraju u četvrtak 22.8 protiv Mozambika u 1.30 sati ujutro.